Rutynowe przeglądy stomatologiczne powinny obejmować badania przesiewowe w kierunku raka jamy ustnej

Badania przesiewowe w kierunku raka jamy ustnej podczas rutynowej kontroli stomatologicznej mogą nie tylko zapobiegać chorobie, ale są również opłacalne. Nowa analiza mówi, że takie badania przesiewowe mogą przynieść pacjentom oszczędności rzędu od 2 000 funtów brytyjskich do 12 000 funtów brytyjskich w kosztach opieki zdrowotnej.

Przegląd został opublikowany w najnowszym numerze Health Technology Assessment, międzynarodowej serii czasopism programu oceny technologii medycznych Narodowej Służby Zdrowia Wielkiej Brytanii.

Dr Paul Speight z University of Sheffield w Anglii i współpracownicy zebrali dane dotyczące zasobów i kosztów leczenia raka jamy ustnej z dwóch szpitali, a także informacje z opublikowanych badań i od klinicystów-ekspertów. Na hipotetycznej populacji Brytyjczyków w wieku 40 lat i starszych przetestowali różne scenariusze badań przesiewowych - od całkowitego braku badań przesiewowych do badań przesiewowych podczas wszystkich wizyt lekarskich.

Najbardziej znaczące wyniki przyniosły badania przesiewowe u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka - palących papierosy lub spożywających duże ilości alkoholu. Speight powiedział jednak, że szacunki te zakładają, że leczenie zmian przedrakowych w jamie ustnej zmniejsza szanse na to, że zmiany te staną się złośliwe. Przegląd literatury medycznej "ujawnił, że istnieje niewiele dowodów na to, że tak jest", powiedział Speight.

Ale dr Michael Kahn, patolog jamy ustnej z Tufts University i członek Massachusetts Dental Society, powiedział, że istnieją "doskonałe rokowania" dla ludzi, którzy złapią raka jamy ustnej w jego najwcześniejszych stadiach.

Przyznał, że "kiedy już masz przednowotworową plamę, już zidentyfikowałeś się jako ktoś bardziej podatny na otrzymanie kolejnej." Większość stowarzyszeń stomatologicznych zaleca dodatkowe badania kontrolne i samobadania w domu dla tych pacjentów, powiedział. Analiza Speighta i kolegów zależy również w dużej mierze od tego, ile rządowa służba zdrowia w Wielkiej Brytanii byłaby skłonna zapłacić zarówno za badania przesiewowe, jak i leczenie raka jamy ustnej, co sugeruje, że koszty w Stanach Zjednoczonych mogą nie być takie same.

Modele sugerują, że badania przesiewowe osób w wieku od 40 do 70 lat mogą być bardziej opłacalne niż badania przesiewowe starszych pacjentów. Badania przesiewowe przeprowadzane przez lekarzy były tylko nieznacznie droższe niż badania przesiewowe przeprowadzane przez dentystów, pomimo braku specjalnego przeszkolenia lekarzy w zakresie rozpoznawania zmian w jamie ustnej, stwierdzili Speight i współpracownicy. Sugerują oni, że lekarze mogą złapać więcej nowotworów, ponieważ widzą większy wycinek populacji niż ich koledzy stomatolodzy.

Kahn powiedział, że studenci medycyny w Stanach Zjednoczonych nie otrzymują tego samego intensywnego szkolenia w wykrywaniu nowotworów jamy ustnej, które przechodzą dentyści i higienistki stomatologiczne. Zarówno dentyści, jak i higienistki stomatologiczne "są absolutnie bardziej wykwalifikowani i doświadczeni w wykrywaniu raka jamy ustnej" niż lekarze, powiedział.

"Są oni bardzo dobrze świadomi, że są odpowiedzialni za badania przesiewowe w kierunku raka jamy ustnej i traktują tę odpowiedzialność bardzo poważnie - są strażnikami", powiedział Kahn. "Dla 50 procent Amerykanów, którzy regularnie odwiedzają swojego dentystę, czy o tym wiedzą, czy nie, są oni poddawani badaniom przesiewowym pod kątem raka jamy ustnej podczas czyszczenia i badania kontrolnego".

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że mają raka jamy ustnej, dopóki rak nie jest znacznie zaawansowany, Speight i koledzy znaleźli, co może sprawić, że leczenie będzie długie i kosztowne. Perspektywy dla pacjentów z rakiem jamy ustnej - chirurgia, radioterapia i długotrwała rekonstrukcja szczęki i doradztwo - mogą być ponure, mówią badacze.

"Nie było poprawy w przeżywalności przez dziesięciolecia, a ostatnie badania pokazują, że częstość występowania wzrasta", dodał Speight. Powiedział, że jedynym sposobem na odwrócenie tego trendu, poza naciskiem na zapobieganie paleniu i piciu alkoholu, "jest lepsze wykrywanie zmian, gdy są one małe."

Kahn zgodził się, ale powiedział, że "w przeważającej części, przeciętny Amerykanin nie zamierza złapać [raka jamy ustnej] na tym etapie. Jeśli przyjdą do dentysty, to jest złota okazja, aby złapać go wcześnie."

Autor