Powiedz Aaaa - Co Twój język może powiedzieć o Twoim zdrowiu

Nasz język, to jedna z tych rzeczy, które wszyscy uważamy za oczywiste! Jako dzieci odkrywaliśmy świat naszymi językami, lizaliśmy wszystko, co było w zasięgu wzroku (wiele ku przerażeniu naszej matki) i wystawialiśmy go rodzeństwu i rodzicom tylko po to, aby uzyskać ich reakcję. Jako młodzi ludzie dowiedzieliśmy się, że nasz język jest czymś więcej niż tylko językiem podczas pierwszych pocałunków i egzotycznych potraw.

Ale język jest czymś więcej niż tylko przypadkową częścią ciała, nasze języki odgrywają kluczową rolę w naszych zdolnościach do smakowania i połykania żywności. I wierzcie lub nie, język może również dostarczyć dentyście wskazówek dotyczących zarówno zdrowia jamy ustnej, jak i ogólnego stanu zdrowia. W rzeczywistości możesz być zaskoczony tym, co Twój język może Ci powiedzieć o Twoim zdrowiu. Przygotuj się do powiedzenia: "Aaaaaa!"

Co dwa języki może ci powiedzieć o twoim zdrowiu?

  • Biała powłoka na języku

Jako młodzi ludzie dowiedzieliśmy się, że nasz język ma być czymś więcej niż tylko językiem podczas pierwszych pocałunków i egzotycznych potraw. Jeśli część języka wydają się być pokryte białą substancją, może to być drożdżyca jamy ustnej, czyli drożdżyca występująca wewnątrz jamy ustnej. Oczywiście, może to być po prostu białawe od nieszczotkowania języka za każdym razem, gdy szczotkujesz zęby. Ty to robisz, prawda?

  • Białe plamy na języku

Białaczka jest chorobą, która może wystąpić w przypadku podrażnienia języka, np. podczas palenia tytoniu lub używania tytoniu. Każdy pracownik służby zdrowia doradzi Ci rzucenie tego nałogu tytoniowego, ale to ostatecznie zależy od Ciebie. Jeśli jednak zobaczysz białe plamy, zarezerwuj wizytę u dentysty, aby być po bezpiecznej stronie i wykluczyć raka jamy ustnej.

  • Nadmiernie czerwony język

Podczas gdy nadmiernie czerwony język może być objawem choroby Kawasaki, jest na znacznie częściej związany z niedoborem witamin, takich jak kwas foliowy lub B-12. Rozwiązaniem może być po prostu dodanie suplementu witaminowego do koktajlu porannego. To nie jest takie złe, prawda?

  • Nieregularne czerwone wyboje

Jeśli twój język wygląda jak z grubsza narysowana mapa z nieregularnymi czerwonymi i wyboistymi plamami, to nie jest to znak wróżbity, że wkrótce wybierzesz się na wycieczkę. Możesz cierpieć na wysoką gorączkę, w takim przypadku wyjazd za granicę jest ostatnią rzeczą, którą powinieneś zrobić!

  • Czuły, bolący język

Jeśli Twój język jest zbyt wrażliwy w jednym miejscu lub w ogóle, możesz mieć alergię pokarmową lub rozwijającego się raka. Nie przejmuj się tym, chyba że nie zniknie na jakiś czas. Potem czas zadzwonić do dentysty, aby uzyskać profesjonalną opinię!

  • Kosmaty język

Tak, brzmi to dziwnie, ale czasami nagromadzenie się białek może spowodować, że małe wyboje staną się wydłużonymi potrawami, które będą wyglądać jak pasma włosów na języku. Zazwyczaj wystarczy dobre szczotkowanie lub skrobanie języka, ale jeśli tego nie zrobił, warto udać się do dentysty.

Twój dentysta jest pierwszą linią obrony zarówno przed poważnymi, jak i łagodnymi problemami zdrowotnymi. Więc wystawiaj język u dentysty i bądź gotowa na kompleksowe badanie jamy ustnej. Nigdy nie wiadomo, co dwa języki mogą powiedzieć ci o twoim zdrowiu!

Martwisz się o swój język czy po prostu musisz umówić się na wizytę u dentysty? Znajdź dentystę w Arizonie, Kolorado lub Nowym Meksyku, korzystając z naszej interaktywnej funkcji wyszukiwania dentysty na naszej stronie internetowej. Czekamy na Ciebie i zobaczymy, co ten Twój język mówi nam o Twoim zdrowiu.

Autor