Dobre zdrowie zębów w okresie nastoletnim

Jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej, okres dojrzewania jest kluczowym czasem dla młodzieży z Yumy. W tym czasie pojawiają się ostatnie zęby stałe, dzięki czemu młodzi mężczyźni i kobiety zyskują "dorosły uśmiech". Można wyrabiać i wzmacniać dobre nawyki. Zęby można wyprostować, co daje większą pewność siebie, której często tak bardzo potrzeba.

Z drugiej strony, niektórzy nastolatkowie nabierają nawyków, które są szkodliwe dla ich zębów. Młodzież często nie rozumie znaczenia właściwej higieny jamy ustnej i nie dba odpowiednio o swoje zęby. U niektórych młodych mężczyzn i kobiet z Yumy rozwija się próchnica zębów u nastolatków, która może powodować nawracające problemy stomatologiczne w późniejszych latach.

Zaburzenia odżywiania są zdecydowanie zbyt powszechne wśród nastolatków z okolic San Luis, AZ. Bulimia może powodować erozję szkliwa, próchnicę, a nawet całkowitą utratę zębów. Rodzice, którzy podejrzewają, że ich nastolatek cierpi na zaburzenia odżywiania, powinni natychmiast interweniować i zapewnić mu odpowiednią opiekę medyczną i poradnictwo.

Znaczenia diety nie da się przecenić. Okres dojrzewania to czas, w którym wielu młodych mężczyzn i kobiet zmniejsza ilość spożywanego wapnia, co stanowi zagrożenie zarówno dla kości, jak i zębów. Spożywanie napojów energetycznych i słodzonych napojów gazowanych również przyczynia się do problemów z zębami i dziąsłami u nastolatków.

Ponadto nastolatki używające tytoniu i nielegalnych narkotyków mają zwiększone ryzyko wystąpienia próchnicy zębów i raka jamy ustnej. Kolczykowanie jamy ustnej może być bardzo szkodliwe. Zagrożenie dla zdrowia obejmuje uszkodzenie zębów i dziąseł, infekcje, reakcje alergiczne, uszkodzenie nerwów oraz nadmierny obrzęk, który może zablokować drogi oddechowe.

Nastolatki, które przechodzą leczenie ortodontyczne, często mają trudności z prawidłowym czyszczeniem zębów. Zmieszczenie włosia szczoteczki do zębów i nici dentystycznej pod aparatem ortodontycznym jest nie lada wyzwaniem. Szczoteczki do zębów i urządzenia do nitkowania, które tryskają wodą, mogą pomóc nastolatkom z aparatami ortodontycznymi w odpowiednim czyszczeniu zębów i dziąseł.

Dentysta z Yumy radzi rodzicom z Arizony, aby upewnili się, że ich nastolatki dwa razy do roku przechodzą badania i czyszczenie zębów. Dr Mann może wykryć i leczyć problemy z jamą ustną we wczesnym stadium, dzięki czemu można zapobiec dalszym uszkodzeniom lub je zminimalizować.

Amerykańska Akademia Pediatrii oferuje następujące wytyczne dotyczące zdrowia jamy ustnej nastolatków:

  • Nastolatki powinny pić wodę z fluorem.
  • W przypadku nastolatków z grupy wysokiego ryzyka, którzy nie mają dostępu do fluoryzowanej wody (do 16 roku życia), zaleca się suplementację fluorem.
  • Nastolatki powinny używać pasty do zębów z fluorem dwa razy dziennie.
  • Młodzież powinna codziennie używać nici dentystycznej.(1)

Aby umówić się na badanie i czyszczenie zębów u nastolatków, zadzwoń do dentysty w Yumie pod numer 928-318-6346. Zespół przyjaznych stomatologów w The Yuma Dentist troszczy się o zdrowie jamy ustnej pacjentów w każdym wieku.

(1) "Protecting All Children's Teeth, Oral Health in Adolescence", http://www2.aap.org/oralhealth/pact/, dostęp 17 września 2014 r.

Autor