Lakier fluorowy zapobiega próchnicy zębów mlecznych

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców ze Szkoły Stomatologicznej UCSF mówi, że lakier fluorowy odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu próchnicy zębów w dzieciństwie. Jak wynika z badań, stosowanie lakierów wraz z poradnictwem rodzicielskim przyczyniło się w znacznym stopniu do zmniejszenia występowania próchnicy zębów w dzieciństwie.

Badacze zbadali 376 dzieci, głównie pochodzenia chińskiego i latynoskiego, i podzielili je losowo na trzy grupy. Jedna grupa otrzymywała lakier fluorkowy dwa razy w roku, druga raz w roku, a trzecia w ogóle nie otrzymywała go. Stwierdzono, że dzieci, które nie otrzymywały żadnych lakierów fluorowych, miały dwukrotnie większe ryzyko rozwoju próchnicy niż dzieci, które otrzymywały lakiery fluorowe. "Po pierwsze, wyniki potwierdzają stosowanie lakierów fluorowych w celu zapobiegania próchnicy zębów u bardzo małych dzieci. Po drugie, wyniki pomagają rodzicom, którzy przyprowadzają dzieci na pierwszą wizytę u dentysty w wieku 1 lat, kiedy mają już pierwsze zęby" - powiedziała główna badaczka Jane Weintraub, DDS, MPH, profesor Lee Hysan ze Szkoły Stomatologicznej UCSF. "Lakier fluorowy jest stosunkowo niedrogi, łatwy do wyszczotkowania na zębach dziecka i może być częścią pozytywnej pierwszej wizyty u dentysty, która pomaga zapobiec próchnicy zębów" - powiedziała główna badaczka Jane Weintraub, DDS, MPH, profesor Lee Hysan ze Szkoły Stomatologicznej UCSF. W przeciwieństwie do tego, gdy bardzo małe dzieci dostają ubytków, trudno jest im siedzieć spokojnie podczas leczenia stomatologicznego. Często małe dzieci potrzebujące wielu wypełnień otrzymują opiekę na sali operacyjnej, co wiąże się z dużymi kosztami dla ich rodzin i dodatkowym ryzykiem związanym ze znieczuleniem ogólnym. Mamy teraz łatwy, tani sposób na utrzymanie zdrowych zębów". Wiadomo, że fluor zapobiega próchnicy w zębach stałych, ale po raz pierwszy pozytywnie kojarzy się z zębami mlecznymi. Badania wykazały, że dzieci z populacji latynoskich i azjatyckich o niskich dochodach w Kalifornii są w dużym stopniu narażone na próchnicę" - powiedział Weintraub.

Badanie było wspierane przez UCSF Comprehensive Oral Health Research Center of Discovery, UCSF Center to Address Disparities in Children's Oral Health, National Institute of Dental and Craniofacial Research, National Center for Minority Health and Health Disparities oraz NIH Office of Behavioral and Social Sciences Research.

Autor