Choroba dziąseł związana ze zwiększonym ryzykiem stanu przedrzucawkowego

Nowe badanie opublikowane w lutowym numerze Journal of Periodontology mówi, że przewlekłe zakażenia przyzębia zwiększają ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego w ciąży. Wyniki badań wskazują również, że matki z objawami stanu przedrzucawkowego mają niską masę urodzeniową dzieci w porównaniu z kobietami, które nie mają stanu przedrzucawkowego.

"Stwierdziliśmy, że przewlekłe zapalenie przyzębia było częstsze w grupie przedrzucawkowej o prawie 64% niż w grupie bezlekowej o 36%", powiedział dr Adolfo Contreras ze Szkoły Stomatologii Uniwersytetu w Valle, Cali-Columbia. "Kobiety w grupie przedrzucawkowej miały więcej klinicznych utrata załącznika niż zdrowych kobiet grupy. Ponadto, matki mające stan przedrzucawkowy wykazały większe zniszczenie przyzębia". Stwierdzono również, że obecność powszechnych mikroorganizmów przyzębia, takich jak Porphyromonas gingivalis (P.gingivalis); Tannerella forsythia (T. forsythia); oraz Eikenella corrodens (E.corrodens) zwiększała ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego u kobiet w ciąży. Fakt ten może być wskaźnikiem, że bakterie te znajdują drogę do krwiobiegu osób ciężarnych. Poziom tych bakterii jest znacznie podwyższony w przypadku chorób dziąseł lub zapalenia przyzębia. "P. gingivalis znaleziono nie tylko w krążeniu krwi, ale także w blaszkach miażdżycowych, co było związane z chorobami przyzębia i układu krążenia", powiedział. Contreras. W badaniu przebadano 130 kobiet ze stanem przedrzucawkowym i 243 kobiety bez stanu przedrzucawkowego w 26-36 tygodniu ciąży.

Komentując te ustalenia, Kenneth A. Krebs, DMD i prezes AAP powiedział: "Ciążowe zapalenie dziąseł jest chorobą, której można zapobiegać i którą łatwo leczyć. Nadal nie wiadomo, jakie są dokładne mechanizmy związane z tą chorobą w związku z infekcjami przyzębia i przedwczesnym porodem. Do tej pory nie odnotowano żadnych szkodliwych skutków wywołanych przez interwencje przyzębia u kobiet w ciąży".

Autor