Botoks w stomatologii - kolejna wielka rzecz?

Kiedy myślisz o Botox szanse są dobre myślisz, że Gen-Xer ma to zrobić, aby utrzymać ich młodzieńczy wygląd. Nie mylisz się - Botox jest zdecydowanie najbardziej popularną procedurą kosmetyczną tam z American Society of Plastic Surgeons zgłaszając ponad 7,4 milionów zastrzyków podanych w 2018 roku.

A teraz dentyści wkraczają do akcji. Słyszałeś o tym trendzie Botoxu w dentystyce? To po prostu może być następna duża rzecz!

Co to za botoks?

Według amerykańskiej Narodowej Biblioteki Medycznej, Botox jest lekiem wyprodukowanym z toksyny wytwarzanej przez bakterię Clostridium botulinum. Podczas gdy jest to ta sama toksyna, która powoduje zagrażający życiu rodzaj zatrucia pokarmowego zwany zatruciem jadem kiełbasianym, jego użycie jako iniekcyjnego paralityka zostało zatwierdzone przez FDA do zabiegów kosmetycznych i nie tylko. W rzeczywistości, jest teraz powszechnie stosowany w małych dawkach w leczeniu różnych problemów zdrowotnych, w tym nadmierne pocenie się, nadmierne mruganie, nadczynność pęcherza, a nawet migreny.

Botoks działa poprzez blokowanie sygnałów nerwowych, które kontrolują ruch mięśni, co sprawia, że nie są one w stanie się skurczyć, tymczasowo zmiękczając skórę wokół obszaru, który został wstrzyknięty. Zazwyczaj trwa to kilka godzin, aby wyniki były widoczne i zazwyczaj trwają około trzech miesięcy.

Dla większości osób, które słyszą słowo "Botox", myślą o zastrzykach zmniejszających zmarszczki stosowanych w zabiegach kosmetycznych. Chociaż jest to prawda Botox został zatwierdzony przez FDA dla takich, to teraz rozszerza się w jego stosowaniu ze względu na nerwy blokujące korzyści, które oferuje. W rzeczywistości, wycieczka do gabinetu stomatologicznego może obejmować dentystę oferującego Botox.

Podczas gdy niektórzy dentyści używają Botoxu do zabiegów kosmetycznych, istnieje wiele innych zastosowań dla Botoxu w stomatologii.

  • Leczenie czaszkowych zaburzeń stawu żuchwowo-skroniowego (TMJ)
  • Leczenie bruksizmu (zgrzytanie zębami)
  • Redukcja "uśmiechu dziąsłowego" bez interwencji chirurgicznej
  • Regulacja ust przed lub po założeniu protezy lub operacjach jamy ustnej.

Dentysta powinien zrobić Botox?

Botoks jako zabieg czysto kosmetyczny najprawdopodobniej nigdy nie znajdzie się w repertuarze dentystycznym - ponieważ jego pierwszym i podstawowym celem jest ochrona zdrowia jamy ustnej. Ale, ponieważ dentyści mają obszerne szkolenie na temat anatomii jamy ustnej i twarzy, zdrowia i funkcji, niektórzy mówią, że nie ma nikogo lepiej wykwalifikowanego do podawania Botoxu niż dentysty.

W rzeczywistości, niektórzy zwolennicy stosowania Botoxu w stomatologii twierdzą, że dentyści są najbardziej wykwalifikowani, i oferują lepsze doświadczenie, ponieważ podają zastrzyki doustne i twarzy na bieżąco. To sprawia, że zastrzyki są szybkie i mniej bolesne, ponieważ są one wykonywane z wykwalifikowaną ręką.

Chociaż stosowanie Botoxu w stomatologii jest kontrowersyjne dla niektórych, wydaje się, że może być miejsce na Botoxu w stomatologii, aby pomóc zarówno medycznie jak i kosmetycznie. Według American Academy of Facial Aesthetics około 10% lekarzy stomatologów jest obecnie przeszkolonych w zakresie stosowania Botoxu z większą ilością szkoleń poszukujących każdego dnia. Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne oferuje nawet szkolenia z zakresu Botoxu dla swoich członków!

Czy Botox w stomatologii jest następną wielką rzeczą? Nie mamy kryształowej kuli, ale jest to trend, który według nas rośnie, zwłaszcza że popyt rośnie i coraz więcej państwowych desek stomatologicznych wspiera praktykę.

Autor