Skany tomografii dentystycznej - to, co musisz wiedzieć

Kiedy Państwa dentysta podejmuje się skomplikowanych zabiegów, takich jak implanty dentystyczne i często będzie chciał wiedzieć, co znajduje się pod powierzchnią dziąseł i zębów, to właśnie tam wykonuje się tomografię komputerową.

Tomografia komputerowa to skrót od CBCT (Cone Beam Computerised Tomography) to specjalnie zaprojektowane urządzenie, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie w wiązce stożka, zwykle stosowane do obrazowania medycznego.

Tomografia komputerowa tworzy serię obrazów rentgenowskich o doskonałej jakości obrazu, które są następnie łączone przy użyciu zaawansowanej technologii komputerowej w celu utworzenia serii plasterków. Następnie dentysta może obejrzeć wewnętrzne struktury głowy, twarzy i szyi w 3 wymiarach i z dużą dokładnością.

Skanery CBCT, takie jak te stosowane w stomatologii, emitują zazwyczaj niższy poziom promieniowania niż skany tomografii komputerowej w większej skali, które znajdują się na oddziale szpitalnym.

CO MOŻNA ZOBACZYĆ NA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ?

Twój dentysta będzie w stanie dokładnie nakreślić położenie struktur kostnych wokół twarzy, jamy nosowej i zatok. Dzięki temu będzie mógł ocenić każdą trwającą chorobę, a także zaplanować zabiegi chirurgiczne. Skaner stomatologiczny Cone Beam nie posiada tak szczegółowych informacji jak tomografia komputerowa, dlatego też nie może być wykorzystywany do oceny struktur tkanek miękkich, takich jak mięśnie, węzły chłonne, nerwy i gruczoły.

DLACZEGO MÓJ DENTYSTA POTRZEBUJE MNIE DO WYKONANIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ?

Dzięki Cone Beam Scanner staje się coraz bardziej przystępny cenowo, coraz więcej gabinetów dentystycznych nabywa obecnie ten zaawansowany sprzęt, wykorzystują go przede wszystkim do następujących celów:

  • Aby zaplanować dokładne umieszczenie implantu dentystycznego przed zabiegiem.
  • Ocena ilości kości przed wszczepieniem implantów stomatologicznych, w szczególności w odniesieniu do lokalizacji zatoki szczękowej oraz określenie możliwych zabiegów przeszczepu/wznoszenia zatoki szczękowej.
  • Ocena i lokalizacja żywotnych kanałów nerwowych przed wszczepieniem implantów stomatologicznych.
  • Planowanie chirurgicznej ekstrakcji uderzonych zębów mądrości.
  • Wykrywanie i monitorowanie guzów szczęki.
  • Lokalizacja i identyfikacja patologicznych przyczyn przewlekłego bólu.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ ZĘBÓW

Ucieszysz się, gdy usłyszysz, że do wykonania tomografii komputerowej stomatologicznej potrzebne jest bardzo małe przygotowanie.

Podczas skanowania dentysta będzie musiał mieć dobrą widoczność głowy, twarzy i szyi, każdy przedmiot, który mógłby zakłócić obraz, musi zostać usunięty:

  • Kolczyki.
  • Kolczyki na język.
  • Kolczyki do nosa.
  • Kolczyki na twarz.
  • Kolczyki na szyję.
  • Okulary.
  • Aparaty słuchowe.
  • Uchwyty do włosów lub szpilki.
  • Zdejmowane urządzenia dentystyczne (patrz uwagi poniżej).

UWAGA: Zalecamy, aby nie przychodzić do dentysty nosząc którykolwiek z powyższych elementów OSOBISTYCH Z WYMIENNYMI ZABEZPIECZENIAMI DOTYCZĄCYMI WYMIENNEGO ZABEZPIECZENIA DENTYSTYCZNEGO, należy je nosić na wizytę, ponieważ skanowanie może być wymagane wraz z urządzeniem.

CO SIĘ STANIE PODCZAS SKANOWANIA CBCT?

W odróżnieniu od ambulatoryjnych tomografii komputerowych w szpitalu, w którym leżysz, skanowanie stomatologiczne wykonuje się zazwyczaj na stojąco.

Wystarczy, że staniesz w oznaczonym miejscu przed skanerem, przytrzymasz pręty przed sobą, a następnie założone zostaną prowadnice, które utrzymają głowę nieruchomo.

Następnie skaner obraca się wokół twojej głowy, wykonując całą serię zdjęć, które następnie program przekształca w trójwymiarowe zdjęcie rentgenowskie.

Cały proces trwa tylko kilka minut i jest całkowicie nieinwazyjny.

RYZYKO ZWIĄZANE Z TOMOGRAFIĄ KOMPUTEROWĄ STOMATOLOGICZNĄ

Jak bezpieczne są zdjęcia rentgenowskie zębów?

Tomografia komputerowa "Dental Cone Beam" ma znacznie niższą dawkę promieniowania niż konwencjonalna tomografia komputerowa, którą otrzymalibyście Państwo na oddziale szpitalnym, mają jednak wyższy poziom promieniowania rentgenowskiego niż zwykle otrzymywalibyście Państwo na standardowym zdjęciu rentgenowskim. Dlatego też dentysta będzie starał się ograniczyć do minimum liczbę wykonywanych skanów.

Warto zauważyć, że starsi pacjenci (powyżej 60 roku życia) mają mniejsze ryzyko ekspozycji na promieniowanie, ponieważ ich starsze zęby są mniej wrażliwe na jego działanie.

Jeśli jesteś w ciąży, powinieneś poinformować o tym również swojego dentystę, ponieważ może on wtedy zmodyfikować skan lub dokonać innych ustaleń.

Czy tomografia komputerowa może spowodować raka?

Pojedyncza lub ograniczona liczba tomografii komputerowej jest bardzo mało prawdopodobna, aby spowodować raka, ponieważ dawka promieniowania nie jest wystarczająco wysoka. Dotyczy to w szczególności osób dorosłych i starszych.

W przypadku wykonania ostatnich badań TK należy poinformować o tym dentystę, aby mógł on wziąć pod uwagę dawkę przy podejmowaniu decyzji, kiedy i czy należy wykonać kolejne badania TK.

Jak metal wpływa na wyniki tomografii komputerowej?

Promieniowanie rentgenowskie działa poprzez przemieszczanie się przez obiekty, a następnie tworzenie obrazu o różnej gęstości. Im gęstsza jest materia, tym ciemniejszy jest obraz, który wychodzi na zdjęciu rentgenowskim. Tkanki miękkie są więc praktycznie niezauważalne w miejscu, w którym kość wychodzi jako biały obszar. Ponieważ metal nie przepuszcza promieni rentgenowskich przez nie, mogą one przesłonić kość (którą musi widzieć Twój dentysta) za metalową strukturą.

Z tego powodu biżuteria i wszelkie inne metalowe przedmioty powinny być usuwane z głowy, twarzy i szyi, jeśli jest to w ogóle możliwe.

Czy podczas tomografii komputerowej szyi można nosić pełne plastikowe protezy?

Noszenie plastikowych protez nie powinno mieć negatywnego wpływu na obraz TK. Może się jednak zdarzyć, że zostaniesz poproszony o zdjęcie protezy przed tomografią komputerową, zależy to naprawdę od tego, jakiego rodzaju zdjęcia poszukuje twój dentysta.

Jeśli nosisz protezę pełną, warto to omówić z dentystą i pamiętać, że są one przyzwyczajone do tego, że widzimy Cię bez zębów!

W JAKI SPOSÓB STOSUJE SIĘ CBCT NA IMPLANTACH DENTYSTYCZNYCH?

W fazach diagnostycznych implantów stomatologicznych stosuje się tomografię komputerową, wiele instalacji oprogramowania Cone Beam Scanner komunikuje się bezpośrednio z aplikacjami i platformami planowania implantów stomatologicznych. Pozwala to lekarzowi na wirtualne umieszczenie implantu stomatologicznego przed fazą chirurgiczną, a wszystko to na komputerze.

Implanty stomatologiczne są dostępne w różnych długościach i szerokościach, a za pomocą tomografii komputerowej 3-D lekarz może zaplanować dokładną długość i szerokość każdego implantu z absolutną przejrzystością i precyzją.

W niektórych przypadkach wynik tomografii komputerowej można wyeksportować do oprogramowania CADCAM, które może następnie dostarczyć dentyście fizyczny przewodnik po implantach. Przewodnik po implantach będzie pasował do istniejących zębów i będzie posiadał otwór, przez który zostanie umieszczony implant stomatologiczny, otwór ten będzie znajdował się pod precyzyjnym kątem, który lekarz musi wywiercić, aby umieścić implant stomatologiczny.

Dzięki temu planowanie i leczenie implantów stomatologicznych jest bardzo dokładne.

Autor