Eksperci apelują o tablicach ostrzegawczych na sokach owocowym, aby ratować zęby dzieci

Środowisko medyczne wielokrotnie ostrzegało przed oblewaniem małych dzieci butelkami z sokiem owocowym i słodkimi napojami, ale niewielu rodziców wydaje się troszczyć. Na pewno nie w Australii.

Wiele dzieci pojawia się wymagających aż 20 wypełnień i wyciągów, mówią dentyści w tym kraju.

W najcięższych przypadkach, dentyści dziecięcy nie mają innego wyjścia jak tylko usunąć wszystkie 20 zębów mlecznych.

"To tragedia, kiedy to widzimy, ale nie jest to niczym niezwykłym" - mówi specjalista dentysty dziecięcego Philippa Sawyer. Co najmniej 1000 dzieci w wieku 4 lat i mniej było na 12-miesięcznej liście oczekujących na operację dentystyczną w The Children's Hospital w Westmead w Nowej Południowej Walii, powiedział dr Sawyer. NSW Dental Association wzywa do umieszczania etykiet ostrzegawczych na butelkach z sokami i napojami bezalkoholowymi. "Podobnie jak w przypadku ostrzeżeń przed tytoniem, rodzice muszą być informowani o ryzyku" - powiedział prezes stowarzyszenia Tony Burges. "Musimy wyraźnie zaznaczyć, że te napoje są bogate w cukier i mają wysoki poziom kwasu". W ostatniej dekadzie, liczba dzieci poniżej czwartego roku życia hospitalizowanych w celu leczenia stomatologicznego wzrosła o 29 procent. Dr Burges powiedział, że wielu rodziców nie wiedziało, jak ważne są zęby dziecka. Zęby dziecięce, które trwają do momentu, gdy dziecko ma około 12 lat, są bardziej podatne na próchnicę niż drugie zęby.

Próchnica zębów może spowodować ropnie, infekcje i problemy ortodontyczne w późniejszym okresie życia. Dr Sawyer określił stopień próchnicy zębów u małych dzieci jako "niepokojący". Powiedziała, że wiele z nich jest wynikiem picia przez dzieci i niemowlęta na soki lub serdeczne przez cały dzień. Dr Sawyer powiedziała, że rodzice powinni ograniczyć spożycie soków, mleka i serdecznych napojów do czasu posiłków. Woda powinna być pita przez cały dzień, aby uniknąć próchnicy we wczesnym dzieciństwie. Zaleca się, aby niemowlęta nigdy nie kładły się spać z butelką napoju. Powiedziała, że ich zęby powinny być szczotkowane raz dziennie, w czasie snu. Matka trójki dzieci Kerstin MacNevin zachęcała wszystkich rodziców do regularnych badań stomatologicznych u swoich dzieci. Powiedziała, że jej syn, Jackson, wymagał wielu wypełnień i ekstrakcji, gdy miał cztery lata. "Potrzebował znieczulenia ogólnego i miał dużo pracy", powiedziała Kerstin MacNevin. W związku z tym zaczęła zabierać swoje najmłodsze dziecko, Jaspera, do dentysty, gdy miał dwa lata. W zeszłym tygodniu włożyła mu plombę do jednego z przednich zębów. "Zachęcałabym wszystkich rodziców, aby zaczęli zabierać swoje dzieci do dentysty, gdy są bardzo małe", powiedziała pani MacNevin.

Autor