Badanie powiązań między gniciem zębów i infekcjami dziąseł a pochodzeniem etnicznym i krajem pochodzenia

Zespół badawczy New York University College of Dentistry stwierdził, że pochodzenie etniczne i kraj pochodzenia imigrantów predysponuje ich do występowania próchnicy (próchnicy zębów) i chorób przyzębia (dziąseł).

Kierownik zespołu, dr Gustavo D. Cruz, profesor nadzwyczajny w dziedzinie epidemiologii i promocji zdrowia oraz dyrektor ds. globalnego zdrowia publicznego w zakresie jamy ustnej na Uniwersytecie Nowojorskim, podjął się przeprowadzenia największego w historii badania dotyczącego zdrowia jamy ustnej imigrantów do Stanów Zjednoczonych, analizując wskaźniki próchnicy i chorób przyzębia u ponad 1500 chińskich, haitańskich, indyjskich, zachodnioindyjskich i portorykańskich, dominikańskich oraz środkowo- i południowoamerykańskich imigrantów pochodzenia latynoskiego mieszkających w Nowym Jorku.

Dr Cruz, który zaprezentował swoje wyniki dzisiaj na corocznym spotkaniu naukowym Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań Stomatologicznych (IADR) w Nowym Orleanie, powiedział, że badanie ujawniło znaczące różnice pomiędzy grupami etnicznymi. Na przykład Portorykańczycy, Haitańczycy i Hindusi byli bardziej narażeni na choroby przyzębia, podczas gdy Latynosi byli bardziej narażeni na próchnicę zębów.

"Różnice te," powiedział dr Cruz, "są głęboko zakorzenione w kraju pochodzenia imigranta, gdzie wczesne wpływy kulturowe mogą stanowić punkt wyjścia dla problemów ze zdrowiem jamy ustnej w późniejszym okresie życia. "Na przykład, niektóre grupy etniczne mogą być bardziej podatne na próchnicę zębów, częściowo dlatego, że ich tradycyjne potrawy są bogate w rafinowane węglowodany, podczas gdy inne grupy mogą być mniej podatne na próchnicę, ponieważ rafinowane węglowodany są prawie nieobecne w ich diecie. "Inne czynniki obejmują praktyki w zakresie zdrowia jamy ustnej i wpływ środowiska naturalnego, tak jak w przypadku krajów rozwijających się, które nie posiadają zaopatrzenia w fluoryzowaną wodę w celu zapewnienia ochrony przed próchnicą zębów. Dziedziczność może również odgrywać pewną rolę. Niektóre grupy etniczne mogą być bardziej podatne na bakterie powodujące próchnicę jamy ustnej".

Dr Cruz odkrył, że wskaźniki próchnicy zębów i chorób przyzębia mogą być powiązane z pochodzeniem etnicznym i krajem pochodzenia nawet wśród imigrantów, którzy od wielu lat mieszkają w Stanach Zjednoczonych i mają zwiększone dochody i poziom wykształcenia. Położenie etniczne jest również istotnym czynnikiem wśród tych, których zdrowie jamy ustnej jest już zagrożone, ponieważ palą oni papierosy lub cierpią na systemowe stany chorobowe, takie jak cukrzyca, o których wiadomo, że przyczyniają się do zakażeń jamy ustnej. "Moje przyszłe badania będą miały na celu określenie, jakie konkretne czynniki leżą u podstaw poszczególnych różnic etnicznych - powiedział dr Cruz - aby można było opracować środki zapobiegawcze, takie jak testy diagnostyczne, które wskażą obecność szkodliwych bakterii jamy ustnej, które mogą być bardziej powszechne w pewnych grupach etnicznych".

Autor