Kompozyt Vs. Licówki porcelanowe - najlepszy wybór dla Ciebie

Jeśli masz wyszczerbione, przebarwione, szczęśliwsze lub źle ustawione zęby, licówki dentystyczne mogą oferować realną kosmetyczną możliwość skorygowania tych problemów. Cienkie laminowane licówki są tak ukształtowane i wyprofilowane, że dokładnie pokrywają estetyczne wady Twojego uśmiechu. Licówki mogą być wykonane z dwóch rodzajów materiałów w kolorze zębów: porcelany i żywicy kompozytowej.

W zależności od preferencji, budżetu i stanu uzębienia, istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego materiału do licówek dentystycznych. Spójrzmy na niektóre z nich.

Jeśli chcesz, aby Twoje uzupełnienia protetyczne miały naturalną, naturalną jakość, większość stomatologów poleciłaby licówki porcelanowe. Wynika to z faktu, że materiał porcelanowy ma niesamowitą zdolność naśladowania naturalnych zębów. Ma ona przezroczystą jakość, która reaguje na różne warunki oświetleniowe w podobny sposób jak szkliwo zębów. Ta unikalna cecha daje licówkom porcelanowym poczucie wielowarstwowej głębi i połysku, który nie jest możliwy w przypadku licówek kompozytowych. Nawet w bezpośredniej bliskości, licówki porcelanowe są prawie nie do odróżnienia od naturalnych zębów.

Zarówno porcelana, jak i żywica kompozytowa mogą być dopasowane kolorystycznie do Twoich naturalnych zębów. Z tego też powodu żywica kompozytowa jest preferowana jako materiał wypełniający w porównaniu z tradycyjnym amalgamatem. Jednak żywica kompozytowa jest raczej podatna na przebarwienia, podczas gdy porcelana jest bardzo odporna na przebarwienia. W przeciwieństwie do kompozytów, gładki, nieprzepuszczalny materiał łączący porcelanę z zębami nie jest w stanie łatwo usunąć przebarwień z mocno zabarwionych pokarmów i napojów czy też z powodu palenia papierosów.

Okleiny porcelanowe mają jeszcze jedną silną zaletę, jeśli chodzi o trwałość. Po przyklejeniu do istniejących zębów licówki porcelanowe ściśle przylegają do zdrowej struktury zęba, tworząc solidną odbudowę, która może przetrwać wiele lat - tj. od 10 do 15 lat, przy odpowiedniej pielęgnacji i regularnych kontrolach stomatologicznych.

Chociaż licówki porcelanowe kosztują znacznie więcej niż licówki kompozytowe, nie tylko są trwalsze, ale na ogół dają bardziej przewidywalne i estetycznie wyglądające rezultaty w porównaniu z laminatami zębów wykonanymi z żywicy kompozytowej.

Różnicę w kosztach można również przypisać sposobowi nanoszenia oklein porcelanowych i dłuższemu czasowi ich tworzenia. W przeciwieństwie do licówek kompozytowych, które są bezpośrednio przyklejane do zęba przez dentystę podczas tylko jednej wizyty, licówki porcelanowe są zazwyczaj wykonywane w laboratorium dentystycznym przez technika. Ogólne dopasowanie, wygląd i kolor licówek porcelanowych są starannie wykonywane w laboratorium.

Poza czynnikiem kosztowym, być może jedyną wadą fornirów porcelanowych jest to, że nie mogą być one naprawiane. Po rozdrobnieniu lub złamaniu, forniry porcelanowe muszą zostać wymienione. Należy jednak zauważyć, że porcelana jest materiałem znacznie mocniejszym niż żywica kompozytowa. Choć wykonanie fornirów kompozytowych może kosztować o połowę mniej niż w przypadku fornirów porcelanowych, to ich trwałość jest zazwyczaj o połowę mniejsza.

Zalety fornirów porcelanowych są dość oczywiste. Okleiny porcelanowe oferują najbardziej naturalną, przypominającą zęby estetykę - to ostateczny cel zabiegu kosmetycznego. Ponadto, jeśli szukasz bardziej ekonomicznego lub odwracalnego rozwiązania w zakresie leczenia, dobrym rozwiązaniem mogą być kompozyty.

Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzesz, zarówno porcelana, jak i licówki kompozytowe mogą zaoferować skuteczne i estetyczne wykonanie uśmiechu bez konieczności skomplikowanej operacji - co już daje Ci coś do uśmiechu!

Autor