Udar mózgu i zdrowie jamy ustnej: czy istnieje połączenie?

Uderzenie - co cztery minuty ktoś w USA od niego umiera! W miarę jak dowiadujemy się coraz więcej o tym, jak nasze zdrowie jamy ustnej wpływa na nasz ogólny stan zdrowia, nie mogliśmy się powstrzymać od zastanawiania się, czy istnieje związek między udarem a zdrowiem jamy ustnej.

Zrozumienie Udar

Aby zrozumieć związek między udarem a stanem zdrowia jamy ustnej, należy najpierw zrozumieć, czym jest udar i kto jest bardziej narażony na jego wystąpienie. Udar występuje wtedy, gdy naczynia krwionośne w mózgu pękają, lub zakrzep zatrzymuje dopływ tlenu do mózgu. Ktoś, kto doświadcza udaru, będzie wykazywał fizyczne oznaki, które mogą obejmować opadającą twarz, osłabienie ramienia, rozmycie lub osłabienie mowy. Podczas gdy udar może wystąpić u osób w każdym wieku, istnieją szczególne grupy osób z większym ryzykiem:

Osoby powyżej 65 roku życia - ryzyko udaru wzrasta wraz z wiekiem, przy czym większość ofiar udaru ma 65 lat lub więcej.
Amerykanie afrykańscy - mają dwukrotnie większe ryzyko udaru niż mieszkańcy Kaukazu i są grupą najbardziej narażoną na śmierć z powodu udaru.
Stwierdzono, że osoby dokonujące złych wyborów dotyczących stylu życia - siedzący tryb życia, palenie tytoniu, otyłość i choroby, które mogą z nich wynikać (jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i cukrzycy), powodują udar mózgu.
Ostatnie badania wykazały, że pacjenci, którzy mieli udar, na ogół mieli złe praktyki w zakresie higieny jamy ustnej i zdrowia jamy ustnej. Niestety, zły stan zdrowia jamy ustnej na ogół prowadzi do rozwoju chorób dziąseł.

Zrozumienie choroby dziąseł

Choroba dziąseł dotyczy ponad 64 milionów Amerykanów - do prawie połowy dorosłej populacji! Jest to choroba, której można całkowicie zapobiec, powstała w wyniku przerostu bakterii w jamie ustnej. Charakteryzująca się czerwonymi, obrzękłymi dziąsłami, które oderwały się od zęba i łatwo się wykrwawiają, choroba dziąseł ma wiele etapów i może być wielokrotnie spowolniona przy odpowiednim leczeniu.

Najlepszym sposobem na uniknięcie chorób dziąseł jest przestrzeganie dobrych praktyk w zakresie higieny jamy ustnej i stosowanie się do zaleceń stomatologa: szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, codzienne używanie nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej, żucie gumy bez cukru między posiłkami podczas szczotkowania nie wchodzi w grę, a także regularne wizyty kontrolne u dentysty co najmniej dwa razy w roku.

Więc, jak się łączy udar mózgu z chorobą dziąseł?

Połączenie między chorobą dziąseł a udarem

Głównym związkiem między chorobą dziąseł a udarem jest stan zapalny. Duża ilość bakterii związanych z chorobą dziąseł jest infekcją jamy ustnej. Niestety, ta infekcja bakteryjna może dostać się do krwioobiegu, powodując stan zapalny, który zwiększa prawdopodobieństwo zakrzepnięcia krwi, co prowadzi do udaru mózgu.

Chociaż nadal nie jest jasne, czy zapalenie w wyniku choroby dziąseł prowadzi do zapalenia naczyń krwionośnych (związanych zarówno z chorobą serca, jak i z udarem mózgu), czy też na odwrót, to jednak badania wyraźnie wskazują na istnienie takiego związku. W rzeczywistości stan zapalny związany z chorobą dziąseł jest również związany ze stanami chorobowymi takimi jak cukrzyca, niektóre nowotwory, a nawet choroba Alzheimera.

Udar i zdrowie jamy ustnej

Ponieważ wielu Amerykanów jest dotkniętych zarówno chorobami dziąseł, jak i udarem, ważne jest, aby zrozumieć ryzyko i sposoby zapobiegania im obu. Bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby pozostać na szczycie dobrych praktyk w zakresie higieny jamy ustnej, jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich doznał udaru.

Pacjenci, którzy doświadczyli udaru, mogą potrzebować wsparcia w utrzymaniu dobrej higieny jamy ustnej, zwłaszcza jeśli mają ograniczenia poznawcze lub fizyczne, które uniemożliwiają im pamiętanie o wykonaniu lub prawidłowym wykonaniu zadań.

Autor