Szkoci nie mają dostępu do właściwej opieki stomatologicznej

Dochodzenie przeprowadzone przez Szkotę ujawniło, że aż 250.000 Szkotów nie ma dostępu do opieki dentystycznej w nagłych wypadkach, szczególnie w weekendy. Departament Zdrowia Rządu Szkockiego opracował plan opieki medycznej w nagłych wypadkach, który nie został jeszcze wdrożony przez NHS. Na dziesięć cel przeznaczono aż 1,5 miliona funtów. Sytuacja ta jest szczególnie zła na wyżynach kraju, gdzie 10% ludności musi czekać cztery lata na konsultacje z dentystą National Health. Aż 33% Szkotów nie ma rejestracji u dentysty.

W 2006 roku planowane jest wprowadzenie służby ratunkowej przez zarządy Highland i Lanarkshire NHS. Oczekuje się, że służby ratunkowe w Lanarkshire będą miały 24 linie pomocy. Grupy nacisku ze strony konsumentów twierdzą jednak, że opóźnienie jest całkowicie nie do przyjęcia, a sprawę należy potraktować znacznie poważniej. Wielu dentystów w Szkocji rozpoczęło prywatną praktykę ze względu na niedofinansowanie NHS. Obecnie leczenie w nagłych wypadkach jest dostępne tylko w czterech ważnych miastach Szkocji. Rząd Szkocji planuje zmodernizować około 30 gabinetów dentystycznych, a także utworzyć kilka "ośrodków leczenia i nauczania".

Planowane są również nowe centra szkoleniowe dla takich miejsc jak Coatbridge, Dumfries i Perth. Klinika opieki dentystycznej poza godzinami pracy została założona przez dentystów z Lanarkshire, którzy zmęczyli się czekaniem na inicjatywę NHS. Zdrowie stomatologiczne mieszkańców Lanarkshire jest uważane za wyjątkowo słabe.

Autor