Porady, dzięki którym dzieci będą uśmiechnięte podczas Miesiąca Zdrowia Stomatologicznego Dzieci

Utrzymanie zdrowia jamy ustnej jest ważne dla osób w każdym wieku. Szczególnie, gdy mówimy o dzieciach, zdrowe praktyki jamy ustnej budują nawyki w miarę dorastania i pomagają im zachować zdrowy i pewny siebie uśmiech. Czasami trudno jest przyuczyć najmłodszych do dbania o zęby i dziąsła. Niemniej jednak, jeśli zastosujesz się do pewnych wskazówek i trików, możesz zachęcić je do naśladowania Twoich kroków. Utrzymanie zdrowia jamy ustnej jest równie ważne jak zarządzanie ogólnym stanem zdrowia. Dlatego dentyści kładą nacisk na kształtowanie dobrych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej u najmłodszych. Jeśli Twoje dziecko od najmłodszych lat ma zdrowe nawyki w zakresie higieny jamy ustnej, można uniknąć wielu problemów stomatologicznych.

Luty jest Krajowym Miesiącem Zdrowia Stomatologicznego Dzieci. Jest to świetna okazja do promowania zalet dobrego stanu zdrowia jamy ustnej wśród dzieci. Aby pomóc Ci w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia jamy ustnej Twojego dziecka, na tym blogu przedstawiamy przydatne wskazówki.

Zapoznaj się z artykułem, aby poznać najważniejsze wskazówki dotyczące utrzymania dobrego stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci.

Wcześnie rozpocznij nawyki związane z higieną jamy ustnej

Czyszczenie zębów i dziąseł Twojego dziecka jest równie ważne jak Twoje. Jeśli chcesz, aby zachowały one dobry stan zdrowia jamy ustnej, zachęć je do przestrzegania nawyków higieny jamy ustnej ASAP. Powinnaś nawet zacząć przecierać dziąsła i świeżo wyrżnięte zęby niemowlęcia po każdym karmieniu gazikiem nasączonym wodą lub wilgotną ściereczką. Dodatkowo, zaleca się wymianę szczoteczki do zębów co trzy do czterech miesięcy.

Delikatna metoda szczotkowania

Kiedy dziecku pojawią się zęby, zacznij je delikatnie szczotkować małą szczoteczką o miękkim włosiu. Nie używaj więcej niż cienką warstwę pasty do zębów z fluorem. Jak tylko pojawią się pierwsze zęby, umów się na wizytę u dentysty.

Naucz swoje dzieci najlepszych praktyk

Kiedy Twoje dziecko skończy trzy lata, zacznij uczyć je prawidłowej techniki szczotkowania zębów, nie dłużej niż przez trzy minuty i z użyciem pasty z fluorem w ilości wielkości ziarnka grochu. Powinieneś pokazać im prawidłowe techniki szczotkowania i obserwować je, gdy stosują te same praktyki. Najlepiej jest myć zęby przed śniadaniem i po ostatnim posiłku w nocy.

Unikaj słodzonego jedzenia/napojów

Dzieci lubią jeść słodkie jedzenie i napoje. Cukier sprzyja rozwojowi bakterii w jamie ustnej i powoduje inne problemy stomatologiczne. Częste spożywanie słodkich przekąsek zwiększa szanse na wystąpienie próchnicy zębów. Ogranicz spożycie cukru przez swoje dzieci i zaoferuj im zdrowe opcje przekąsek. Zachęcaj dzieci do spożywania zdrowej żywności, zwłaszcza bogatej w wapń, który wzmacnia zęby.

Leczenie zapobiegawcze

Środki zapobiegawcze są zawsze lepszym rozwiązaniem; dlatego zdecyduj się na pewne środki, aby uniknąć problemów stomatologicznych u dzieci. Rozważ suplementy fluoru dla dzieci, aby wzmocnić szkliwo zębów i pomóc chronić je przed próchnicą. Inną przydatną opcją są plomby, które umieszcza się na tylnych zębach, aby uchronić je przed próchnicą. Poza tym, jako alternatywa dla wypełniania ubytków, pojawiło się zastosowanie fluorku diamentowego srebra, który pomaga powstrzymać pogłębianie się ubytków, zwłaszcza u dzieci z próchnicą w wywiadzie.

Regularne przeglądy stomatologiczne

Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest regularna kontrola stomatologiczna już od najmłodszych lat. To nie tylko kształtuje dobry nawyk, ale także pomaga w znalezieniu podstawowych problemów zdrowotnych jamy ustnej. A im wcześniej, tym lepiej można je leczyć. Upewnij się, że zachęcasz swoje dziecko do regularnych wizyt u dentysty. Upewnij się również, że umówiłeś się na wizytę w gabinecie, w którym stomatologia dziecięca jest pod fachową opieką.

Ponadto, jeśli nadal nie wolisz wychodzić z domu i odwiedzać stomatologa przez COVID-19, poszukaj telekonsultacji. W dzisiejszych czasach, ze względu na pandemię większość dentystów oferuje konsultacje telefoniczne lub wideo dla preferencji edukacyjnych i poradnictwa. Jeśli Twoje dziecko nie ma poważnych problemów z zębami, zawsze możesz poprosić swojego dentystę o wirtualny przewodnik.

Bez względu na to, jak małe jest Twoje dziecko, im wcześniej zaczniesz dbać o zdrowie jamy ustnej, będzie to korzystne na dłuższą metę. Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne zaleca kształtowanie dobrych praktyk higieny jamy ustnej wśród dzieci, tak aby stały się one nawykiem. A dzieci mogą uniknąć poważnych problemów stomatologicznych. Naucz je prawidłowych technik szczotkowania i nitkowania zębów. Zapewnij im zdrową dietę i ogranicz spożycie cukru. Co ważniejsze, nie pomijaj rutynowych badań kontrolnych. Nawet jeśli nie widzisz żadnych problemów stomatologicznych, regularnie chodź na wizyty kontrolne.

Ogólnie rzecz biorąc, dzieci powinny być uczone dobrych nawyków higieny jamy ustnej, aby zachować zdrowie jamy ustnej i zapobiec wcześniejszym problemom. Przez większość czasu rodzice nie zwracają uwagi na zdrowie zębów swoich dzieci (ponieważ uważają, że zęby mleczne zostaną zastąpione później). Ale tak nie powinno być, ponieważ chcesz zapobiec przyszłym problemom stomatologicznym. W rzeczywistości, specjaliści związani ze stomatologią dziecięcą zdecydowanie zalecają prawidłowe dbanie o zdrowie jamy ustnej od najmłodszych lat.

Autor