Nagroda Znamienity Naukowiec przyznana naukowcom z University of Rochester za pracę nad zapobieganiem próchnicy

Dr Hyun (Michel) Koo i dr Robert Marquis zostali uhonorowani przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań Stomatologicznych nagrodą "Distinguished Scientist Award". Zarówno Koo, jak i Markiz są badaczami w Centrum Biologii Jamy Ustnej Uniwersytetu w Rochester.

Koo jest biologiem jamy ustnej, a Markiz jest mikrobiologiem. Nagroda ta została przyznana za pracę nad sposobami powstrzymywania mikroorganizmów, które powodują próchnicę i ubytki w zębach. Koo, który jest członkiem wydziału na Wydziale Stomatologii Katedry Eastman, otrzymuje nagrodę Młodego Śledczego, a Markiz, który jest profesorem na Wydziale Mikrobiologii i Immunologii, otrzymał nagrodę Starszego Śledczego za całokształt osiągnięć. Koo jest dentystą, a jego praca koncentruje się na sposobach powstrzymania mutantów Streptococcus przed wywołaniem ubytków. W swoich badaniach Koo zidentyfikował propolis, kleistą substancję, która znajduje się w pszczołach miodnych. Stwierdzono, że substancja ta hamuje istotny enzym w tworzeniu się płytki nazębnej. Obecnie zajmuje się badaniem, czy pewne związki zawarte w soku żurawinowym hamują powstawanie ubytków. "Praca dr Koo w tej dziedzinie pomaga nam zrozumieć kluczową rolę żywienia w rozwoju i zapobieganiu próchnicy zębów", powiedział Cyril Meyerowitz, D.D.S., M.S., kierownik Wydziału Stomatologii Eastman i dyrektor Eastman Dental Center.

Markiz jest fizjologiem mikrobiologicznym, który skupia się na tym, jak bakterie pozostają przy życiu i jakich dokładnie składników odżywczych używają. Badał S.mutany i sposób, w jaki powodują one spustoszenie w ustach. Wykazał również, że niektóre środki konserwujące znajdujące się w wodzie sodowej, sokach i mrożonkach mogą imitować działanie fluorków i zapobiegać powstawaniu ubytków. "Zdobycie zarówno nagrody młodszego, jak i starszego badacza jest odzwierciedleniem statusu Rochester na arenie badań stomatologicznych" - powiedział dr William Bowen, który nominował obu badaczy do nagród. "Próchnica zębów, czyli ubytki, jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą zakaźną u amerykańskich dzieci. A ponad 9 na 10 dorosłych ma ubytki, które mają negatywny wpływ na ich nawyki żywieniowe w momencie, gdy dobre odżywianie jest kluczowe dla ich ogólnego zdrowia" - powiedział dr William Bowen, który nominował obu badaczy do nagród "Próchnica zębów, czyli ubytki.

Autor