Dzieci potrzebują zwykłych lakierów fluorowych

Możliwość wystąpienia problemów z jamami ust u dzieci może zostać zmniejszona o 50% przy jednokrotnej obróbce lakierem fluorowym w ciągu roku. Ten konkretny zabieg nie ma żadnych szkodliwych skutków ubocznych. Związek fluorkowy jest bezpośrednio wrzucany do zębów. Journal of Dental Research opublikował wyniki badań, które mówią, że dzieci, które nie były leczone lakierami fluorkowymi mają większe szanse na rozwój ubytków.

Zaletą tego zabiegu jest również to, że jest on zarówno niedrogi, jak i łatwy do przeprowadzenia. Niemowlęta i małe dzieci należące do rodzin hiszpańskich i chińskich mieszkających w San Francisco zostały zbadane przez śledczych. Zostały one podzielone na trzy grupy, a mianowicie na dzieci, które raz w roku przechodzą kurację lakierniczą, te, które otrzymują ją dwa razy, i te, które nie otrzymują jej wcale.

Szanse rozwoju próchnicy zębów u tych dzieci, które nie otrzymały lakieru fluorkowego, są znacznie większe, jak wynika z badań. Rodzice powinni zabierać dzieci na wizytę u stomatologa już od pierwszego roku życia, oprócz zapewnienia dzieciom regularnych lakierów stomatologicznych. Większość dzieci, które uczestniczyły w tym badaniu, należała do grupy o niskich dochodach.

Autor