Dentyści zmywają uśmiechy swoim pacjentom.

Ponieważ Irlandia nadal zmaga się z chaosem wywołanym przez strajkujące pielęgniarki, dentyści wrzucili do ognia odrobinę paliwa.

Ponad milion posiadaczy kart medycznych straciło dostęp do bezpłatnej opieki ustnej, w następstwie głosowania Irish Dental Association (IDA) za wycofaniem wsparcia dla Dental Treatment Services Scheme (DTSS).

Według danych IDA, schemat DTSS ustawiony w 1994 roku w celu dostarczenia darmowej opieki dentystyczny oczekuje na renegocjacje od 2000 roku.

Obecnie ponad 90 procent dentystów zarejestrowanych w ARP wycofało wsparcie dla tego programu, co oznacza, że posiadacze kart medycznych będą teraz musieli płacić z własnej kieszeni, wszystkie opłaty ponoszone podczas wizyt u miejscowego dentysty. Według dr Maurice'a Quirke, przewodniczącego Grupy Głównego Lekarza Stomatologa ARP, rzeczywisty stan faktyczny jest taki, że wielu dentystów nie może już sobie pozwolić na pokrycie strat związanych z administracją i świadczeniem usług w ramach systemu kart medycznych. Quirke był cytowany: HSE bez wątpienia zasugeruje, że dentyści otrzymują ogromne sumy pieniędzy w ramach tego programu. Jednak, choć te dane liczbowe dostarczą dobrych nagłówków i mogą rzeczywiście wyglądać na hojne, nie pokrywają one kosztów wielu pojedynczych świadczeń dla posiadaczy kart medycznych".

Autor