Co to jest stomatologiczny skan 3D CT?

Większość ludzi słyszała o tomografii dentystycznej, mimo że mogą nie wiedzieć, jak działają. Mogą nie zdawać sobie sprawy, że urządzenia te są używane w gabinetach dentystycznych, a także w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia. Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się więcej o technologii tomografii komputerowej 3-D i o tym, jak pomaga ona lekarzowi zrozumieć stan zdrowia Twojej jamy ustnej.

Podstawy skanowania 3-D CT

Tomografia komputerowa oznacza tomografię komputerową. Ten rodzaj skanowania umożliwia zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne oglądanie obiektu. Tomografia komputerowa 3-D wykonuje setki tysięcy zdjęć obiektu pod każdym kątem i przekłada je na projekcje dwuwymiarowe. Daje to lekarzom pełny obraz kości, mięśni, tkanek i organów.

Jak dentyści implantacyjni używają tomografii komputerowej

Stomatolodzy implantolodzy w Klinikach EON wykorzystują tę technologię do badania jamy ustnej, dziąseł i kości szczęki pacjenta z obrazem 3D. Tomografia komputerowa 3-D jest bardziej efektywna i pozwala protetykowi zobaczyć całą jamę ustną, jednocześnie pokazując z większą szczegółowością ustawienie zębów. Sprawia również, że oglądanie kości pod dziąsłami jest prostym procesem.

Obraz 3D pozwala na dokładną ocenę stanu jamy ustnej i sprawdzenie, czy masz wystarczającą ilość kości do wszczepienia implantów dentystycznych, które chirurg jamy ustnej zakotwiczy do kości szczęki. Jeśli tomografia komputerowa wykaże, że mają Państwo zbyt duży ubytek kości, nasi dentyści implantologowie mogą omówić przeszczepienie kości jako rozwiązanie.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące skanowania tomograficznego

Oto kilka typowych pytań, które nasi pacjenci zadają na temat tomografii komputerowej 3-D:

Jak działa tomografia komputerowa 3-D?

Tomografy komputerowe wysyłają cienkie wiązki promieniowania elektromagnetycznego przez obszar ciała w celu uchwycenia obrazów organów, kości, tkanek i nerwów. Dane te są wysyłane do komputera, gdzie jest renderowany obraz 2D. Daje to lekarzom i stomatologom pełny obraz, który pomaga im w postawieniu diagnozy i opracowaniu planu leczenia.

Jaka jest różnica między zdjęciem rentgenowskim a tomografią komputerową?

Tomografia komputerowa różni się od rentgena tym, że wysyła wiele promieni do skanowania ciała, a nie pojedynczą. Pozwala to na uzyskanie bardziej szczegółowego obrazu tkanek i organów, a nie tylko kości.

Jak wykorzystuje się tomografię komputerową 3-D w stomatologii?

Sprzęt używany w gabinetach stomatologicznych nazywany jest CT wiązki stożka dentystycznego. Jest ona mniejsza od maszyn używanych przez większość placówek medycznych. Za pomocą tomografii komputerowej 3-D wykonujemy oczywiście zdjęcia zębów, ale także tkanek miękkich jamy ustnej i dziąseł oraz kości szczęki. Wszystkie te zdjęcia są łączone w jeden obraz, który pomaga dentyście określić, czy pacjent ma wystarczająco mocny materiał kostny, by podtrzymywać implanty.

Czy tomografia komputerowa jest niebezpieczna?

Podobnie jak w przypadku zdjęć rentgenowskich, tomografia komputerowa 3-D wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne do tworzenia obrazów. Chociaż duże ilości promieniowania są niebezpieczne dla organizmu i mogą powodować zagrożenie dla zdrowia, tomografia komputerowa 3D jest minimalnym narażeniem na promieniowanie. W porównaniu z tradycyjnymi tomografiami komputerowymi, tomografia trójwymiarowa zmniejsza ilość promieniowania aż do 98,5%. Według Mayo Clinic, tomografia komputerowa wykorzystuje tak niskie dawki promieniowania, że ryzyko zachorowania na raka jest tak małe, że nie można go wiarygodnie zmierzyć.

Skonsultuj się ze swoim dentystą implantologiem

Tomografia komputerowa i zdjęcia rentgenowskie dostarczają cennych informacji lekarzom i stomatologom i powinny być wykorzystywane do określonych celów medycznych. Powinieneś poinformować technika dentystycznego i dentystę, jeśli uważasz, że możesz być w ciąży. Wyniki tomografii komputerowej dzieci powinny być ograniczone i wykorzystywane tylko wtedy, gdy dentysta uzna to za absolutnie konieczne. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu wahasz się, upewnij się, że odbyłeś z dentystą rozmowę na temat potencjalnych korzyści dla zdrowia, jakie może przynieść tomografia komputerowa.

Autor