8 najczęstszych błędów, które uszkadzają twoje zęby

Twoje zęby mogą wyglądać i czuć się twarde - pod wieloma względami, są - ale nie są niezniszczalne. Nie należy ich na przykład używać do kruszenia lodu lub otwierania kapsli od butelek. Podobnie, nie można ich po prostu zaniedbywać i oczekiwać bezobsługowego zdrowia i urody zębów.

Oto jeszcze 8 nawyków, które mogą - bezpośrednio lub pośrednio - uszkodzić Twoje perłowe biele:

Wielozadaniowość podczas szczotkowania

Chociaż może być kuszące szczotkowanie podczas oglądania telewizji lub czytania codziennych wiadomości, jest mało prawdopodobne, że dasz swoim perłom właściwą czystość, na którą zasługują, jeśli to zrobisz. Szczotkowanie wymaga twojej niepodzielnej uwagi: Aby upewnić się, że wywierasz odpowiedni nacisk - nie za mocno lub energicznie - i czyścisz każdy pojedynczy ząb. Zaleca się czyszczenie zębów w kwadrancie, aby nie przeoczyć żadnych obszarów.

Ignorowanie szlifowania zębów

Szlifujecie zęby w nocy? Jeśli tak, możesz mieć bruksizm - stan, w którym mielisz lub zaciskasz zęby. Występuje on zazwyczaj podczas snu i jest praktykowany nieświadomie jako ustna aktywność para-funkcjonalna. Nie ignoruj swoich nawyków zgrzytania zębami, ponieważ może to doprowadzić do zużycia zębów i rozwoju schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych - stanu, który upośledza funkcjonowanie Twoich szczęk.

Nadmierne wybieranie zębów

Wykałaczki do zębów są skutecznym narzędziem czyszczącym, jeśli używa się ich delikatnie. Jednak regularni użytkownicy wykałaczek robią to z przyzwyczajenia, a nie z potrzeby, często nie zdając sobie sprawy z ryzyka uszkodzenia zębów przez nadmierne ich wybieranie.

Nadmierne wybielanie zębów

Czy wiesz, że można się zaczepić o wybielanie zębów? Dzięki szerokiej dostępności produktów do wybielania zębów, ten kosmetyczny zabieg stomatologiczny staje się dla niektórych nowym uzależnieniem. Minusem tego obsesyjnego zachowania jest zwiększona wrażliwość zębów i podrażnienie dziąseł.1

Użycie twardej szczoteczki

Możesz uszkodzić zęby, używając zbyt dużej siły podczas szczotkowania zębów. Nadmierne szczotkowanie może bowiem uszkodzić szkliwo (naturalną warstwę ochronną zębów) i dziąsła, prowadząc do innych problemów z zębami.

Picie zbyt dużej ilości napojów bezalkoholowych

Cukry w gazowanych napojach gazowanych współdziałają z bakteriami z jamy ustnej tworząc kwas. Kwas ten następnie atakuje warstwę szkliwa zębów i osłabia ją poprzez erozję. Dlatego nadmierne spożycie napojów bezalkoholowych może prowadzić do powstawania ubytków i próchnicy zębów.

Nieprawidłowe przechowywanie szczoteczki do zębów

Dobrym nawykiem jest mycie głowy szczoteczki do zębów przed jej odłożeniem. Następnie należy ją przechowywać w pozycji pionowej - w kubku lub uchwycie - tak, aby główka szczoteczki była wolna od kontaktu i ryzyka zanieczyszczenia krzyżowego. Ponieważ wilgoć przyciąga bakterie, należy suszyć szczoteczkę na powietrzu w miejscu o dobrej cyrkulacji powietrza.

Pomijanie terminów wizyt u dentysty

Wreszcie, co najważniejsze, pamiętaj, aby dwa razy w roku umawiać się na wizyty kontrolne i sprzątanie u dentysty. Pominięcie półrocznej wizyty u dentysty jest złym pomysłem, jeśli chcesz zachować dobry stan zdrowia jamy ustnej - i uniknąć przyszłych problemów z zębami.

Autor